Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığı Almak

Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığı Almak

Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı alma programı, 2017 yılında başlatılmıştır. İlk başta yabancı uyruklu vatandaşların Türkiye’de bir milyon dolarlık yatırım yapması şartı konulmuştu. Ancak, Türk vatandaşlığına geçmek isteyen ya da Türkiye’de yatırım yapmak isteyen insanların çoğunlukta olmasından dolayı yatırımcıları teşvik amacıyla daha makul bir fiyatlandırma yapıldı. 2022 yılı itibariyle Türkiye’de yatırım yaparak Türk vatandaşlığı elde etmek isteyen kişilerin Türkiye’de 500.000 dolarlık yatırım yapması gerekmektedir.

Uygulamanın şartlarının da değiştirilmesiyle birlikte Türk vatandaşlığı birdenbire dünyada “Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Almak” programları arasında en çok tercih edilen program haline geldi. Yatırım şartlarının değişmesiyle birlikte her ay neredeyse 800 kişi Türkiye’ye “Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Almak” programına başvurmaya başladı. Bu rakama eşleri ve bağlı oldukları kişileri de sayarsak neredeyse 20.000 kişi Türkiye vatandaşlığı için başvurmuş oldu. Türkiye’nin yabancı yatırımlardan ayda 250 milyon dolar kazanç sağladığını varsayarsak, bu yılda 3 milyar dolar gibi şaşırtıcı bir miktara denk düşüyor. Bu da diğer ülkelerdeki “Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Almak” programlarının yaklaşamayacağı bir rakamdır.

Neden Türkiye?

Bir ülkeye yatırım yapmak istiyorsunuz ancak yatırımlarınızın hangi ülkede daha güvende olacağını, hangi ülkelerin size daha fazla yarar sağlayacağını bilmiyor musunuz? Biz size neden Türkiye’de yatırım yapmak isteyeceğinizle ilgili birçok neden sunabiliriz. Eğer vatandaşlık almak için daha popüler ve güvenli bir ülke arıyorsanız, Türkiye’de aradığınız birçok şeyi bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Türkiye, Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan geniş bir ülke olması, üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada ülkesi olması, köklü bir tarihe ve birçok milletin yaşadığı, kültür açısından birçok ulusun arkeolojik kalıntılarının bulunması ve doğal güzellikleri açısından turistik olarak en çok ilgi çeken ülkelerden birisi olması sebepleriyle popüler bir ülkedir. Günümüz itibariyle 80 milyon olan Türkiye nüfusu, hükümetin sunduğu avantajlar sayesinde çok fazla göç alarak günden güne artmaktadır.

Birçok endüstride etkin rol oynayan Türkiye, sanayileşmiş bir ülkedir. Ayrıca G20 ve NATO üyesi olan Türkiye, AB üyeliğine de adaydır. Genç nüfusun çoğunluğu, jeopolitik konumu, gelişmekte olan piyasası gibi faktörler sayesinde birçok yabancı ülke vatandaşının yatırım yoluyla vatandaşlık almak istediği bir ülke konumundadır.

Yatırım Yoluyla Türkiye Vatandaşlığı Alma Programı

İkinci bir pasaportunuz olsun ve bu pasaport mevcut pasaportunuzdan daha iyi özelliklere sahip olsun istiyorsanız; ayrıca aynı zamanda bunu kolay yollarla, basit kurallarla halletmek istiyorsanız, Türkiye’de yatırım yaparak vatandaşlık alma programına başvurabilirsiniz. Peki ya yatırım yoluyla Türkiye vatandaşlığı almanın faydaları nelerdir? Faydaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Vatandaşlığınız çocuklarınıza da geçer. Sizinle birlikte bakmakla yükümlü olduğunuz diğer bireylere de Türk vatandaşlığı alabileceksiniz.
 2. Japonya, Kore, Latin Amerika ülkeleri de dahil olmak üzere 110’dan fazla ülkeyi vizesiz ziyaret edebilirsiniz.
 3. Türk vatandaşı olarak ABD ve İngiltere’de yaşama ve çalışma olanaklarına sahip olabilirsiniz.
 4. Başvurunuzdan sonra 3-4 ay içerisinde vatandaşlığınızı alabilirsiniz.
 5. Yatırımlar çeşitlilik göstermektedir. Vatandaşlık almak için kendinize uygun yatırımı seçebilirsiniz.

Türkiye’de Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Almanın Yolları

Türkiye’de yatırım yoluyla vatandaşlık almanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Yazılan değerler 2022 yılının değerleri olup yıllara ve değişen kanunlara göre değişiklik gösterebilir. En güncel fiyatları almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Bu yatırım yollarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • En az 500.000 dolar değerinde gayrimenkul satın almak
 • En az 500.000 dolar değerinde devlet fonu satın almak ve yatırımı en az üç yıl süreyle elinizde tutmak
 • En az 50 kişiye istihdam sağlayacak bir şirket kurmak
 • En az 500.000 dolar değerinde bir sermaye yatırımı yapmak
 • Bir Türk bankasına en az 500.000 dolar değerinde yatırım yapmak ve üç yıl boyunca bu yatırımı korumak
 • En az üç yıl sürecek şekilde bir gayrimenkul yatırım fonu hissesine ya da risk sermayesi yatırım fonu hissesine 500.000 dolar değerinde yatırım yapmak.

Kimler Türkiye’de Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Alabilir?

               Türkiye’de yatırım yoluyla vatandaşlık almak istiyorsanız yetkili kurumlarca belirlenen bazı kriterlere uymanız gerekmektedir. Aslında bu kriterler diğer vatandaşlık alma kriterlerine kıyasla daha basit kriterlerdir. Türkiye’de yatırım yoluyla vatandaşlık alma kriterlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bir yetişkin olmak
 • Adli sicil kaydının temiz olması
 • Türkiye’de yasa dışı yollara bulunmamış olmak
 • Yatırım için kullanacağınız paranın yasal yollarla kazanılmış olması.
 • Yatırımınızla ilgili durum tespitini tamamlamak.

Türkiye’de Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Başvurusu İçin İzlenmesi Gereken Süreç Nedir?

               Türkiye’de yatırım yoluyla vatandaşlık almak istiyorsanız başvuru sürecinde takip etmeniz gereken prosedürler bulunmaktadır. İzlemeniz gereken prosedürleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Mali durumunuza, aile yapınıza ve hedeflerinize bağlı olarak hangi yatırımın sizin için en iyisini BENEQS Danışmanlığa danışarak, sizin için nitelikli bir yatırım seçmekle işe başlayın.
 • Yatırımınıza bağlı olarak uygunluk belgesi almanız gerekmektedir. Yatırımızın için uygunluk belgesini gerekli yerlerden temin edin.
 • Türkiye’de paranızı yatırmak için bir banka hesabı açmanız gerekmektedir. LegalNec Danışmanlığın hizmetinde banka hesabı oluşturun.
 • Yatırımlarınız onaylandıktan sonra Türkiye İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nde oturma izni almak için başvuruda bulunun. Oturma izni hızlı bir şekilde elinize ulaşacaktır. Yatırımlarınızın sonuçlandırılmasından sonra da vatandaşlık başvurusunda bulunabilir ve Türkiye’de yaşamak için hak kazanabilirsiniz.
 • Yatırımlarınızı sonuçlandırmanız için gerekli tüm belgeleri, sertifikaları, tercümeleri vb. gerekli prosedürleri doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir.
 • Yatırımınız tamamlandıktan sonra İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne giderek Türk vatandaşlığı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Türkiye’de yatırım yaparak Türk vatandaşlığı elde etmek işte bu kadar kolaydır. Ancak unutmamak gerekir ki ne kadar kolay gözükse de belgelerin toplanmasında, sürecin ilerlenmesinde ve takibinde bir profesyonel desteği almanız gerekmektedir. LegalNec Danışmanlık, alanında uzman avukatları, tercüme hizmetleri ve danışmanlık hizmetleri ile Türkiye’de yatırım yoluyla vatandaşlık alma işlem sürecinizin her aşamasında size yardımcı olur. Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı almak hakkında daha ayrıntılı bilgi almak, LegalNec Danışmanlığın hizmetlerini öğrenmek için sitemizdeki iletişim araçlarından size uygun olanını seçerek bize ulaşabilirsiniz. LegalNec Danışmanlık, size yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyacaktır.

Şimdi! Vakanız için Danışmanlık Alın.